Enerģijas resursi

Kāpēc ir jātaupa enerģija?

Enerģija ir cilvēces evolūcijas stūrakmens. Tādi atklājumi, kā uguns iededzināšana, tvaika dzinējs, naftas izmantošana, ir uzlabojuši dzīves līmeni miljardiem cilvēku. Mēs esam kļuvuši atkarīgi no lēta kurināmā.

Lielākā mūsu enerģijas daļa, aptuveni 86%, tiek iegūta no tādiem avotiem, kuri neatjaunojas. Vispasaules enerģijas patēriņš pieaug, bet mums pieejamās lētās enerģijas resursi izsīkst. Savas nespējas efektīvi izmantot enerģiju dēļ mēs neesam pasargāti no strauji augošajām cenām. Neizskatās, ka nākotnē šādu grūtību būs mazāk. Tikai dažas nākamās paaudzes iztērēs lielāko enerģijas resursu daļu līdz minimumam. Lai iegūtu pēdējos atlikumus, būs jāizmanto vairāk enerģijas un naudas, nekā tie  patiesībā būs vērti.

Enerģijas piegāde – cik tā droša un cik lēta?

Enerģijas dotā vara un tās cenu noteikšanas vara ir koncentrēta tikai dažu personu rokās, bez tam daļa no tās - politiski nestabilos reģionos. 80% no 64 pasaules vislielākajiem ražotājiem jau ir sasnieguši virsotni un tagad viņu ražošanas apjomi jau samazinās. Nestabilas, augstas enerģijas cenas rada bažas, ka enerģijas vajadzības patiešām var sākt pārsniegt „melnā zelta“ rezerves.

Lielākā naftas resursu daļa atrodas tikai četrās valstīs. Tāpēc drošu un lētu enerģijas piegādi, kurai mēs uzticamies, apdraud pat niecīgas tehniskas kļūmes vai politiskie nemieri.

Cik ilgam laikam pietiks enerģijas resursu?

Lai izveidotos izrakteņu enerģija, bija nepieciešami 300 miljoni gadu. Bet tikai dažas mūsu paaudzes var iztērēt lielāko enerģijas resursu daļu līdz minimumam. Cerams, ka naftas varētu pietikt vēl 40 gadiem; pēc tam, lai iegūtu pēdējos tās resursus, būs nepieciešams vairāk enerģijas, nekā tie būs vērti saskaņā ar BP (British Petroleum) prognozēm. Gāzes resursu var pietikt aptuveni uz 60 gadiem. Tajā pat laikā, pēc Vispasaules kodolenerģētikas asociācijas datiem, urāna resursu, cik to ir zināms pašlaik, pietiktu aptuveni uz 14 gadiem. Ja cenas ievērojami pieaugs tik lielā mērā, ka būs vērts meklēt arī maz rentablus urāna resursus, tiem var pievienoties vēl dažas papildus desmitgades.

Ja citu galveno enerģijas resursu kompensēšanai nāksies izmantot ogles, tad mūsu ogļu resursi var izsīkt ātrāk nekā 125 gadu laikā. Tāda situācija saglabāsies pat tad, ja rēķināsim, ka gada laikā vispasaules enerģijas pieprasījums izaugs tikai par 1% naftai un par 1,5% dabasgāzei, bet tas ir lēnāks pieaugums, nekā pašlaik.

7 akmens spēki

Uzziniet vairāk par citām unikālajām akmens īpašībām, kuras tiek nodotas arī mūsu izstrādājumiem.